• Sprawozdanie wolontariat klasy VIII – opiekun Barbara Wielgus

Od września 2021 roku z inicjatywy Dyrekcji, uczniów inauczycieli naszej szkoły powstało Szkolne Koło Wolontariatu. Głównym celem jego działalności jest aktywizowanie uczniów do działań na rzecz środowiska szkolnego i lokalnego. Wolontariat rozwija także zainteresowania uczniów, umiejętności społeczne, a przede wszystkim niesie ze sobą wiele wartości wychowawczych, kształtujących kreatywność, odpowiedzialność, wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka. W pracę Koła zaangażowało się 30 uczniów z kl.VIII. Uczniowie naszej szkoły są pełni pasji i zaangażowania. Często kierują się wrażliwością, troską o drugiego człowieka. Chcą nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym jak i samym sobie. Podejmowana przez uczniów - wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno - wychowawczy.

Działania wolontariatu w roku szkolnym 2021/2022:

• Udział w akcji „Wkręć się w pomaganie”, polegającej na zbiórce plastikowych nakrętek, by wspierać rehabilitację.
          • Czytanie uczniów szkolnych z klas I - III, dzieciom w oddziale przedszkolnym.
          • Korepetycje on – line dla słabszych uczniów
          • Zabawy muzyczno – ruchowe dla klas  0 –III.
          • Akcja „Góra grosza”
          • Szkolne Mikołajki.
          • Kiermasz bożonarodzeniowy,
          • Kiermasz wielkanocny,
          • Kiermasz ciast.
          • Gazetka szkolna.
          • Pomaganie słabszym uczniom  z klas IV- VI.
          • Bal karnawałowy dla klasa 0 – III
          • Wykonanie ozdób wielkanocnych na kiermasz.
          • Dzień Tosta,
          • Kiermasz ciast,
          • Dzień z ciekawym nakryciem głowy,
          • Dzień z ciekawym pojemnikiem na książki.
          • Dzień postaci z bajek,
          • Samodzielne projektowanie dyplomów,
          • Zbiórka makulatury,
          • Pomoc przy przyjęciu uczniów z Ukrainy.

Podsumowując ten rok, trzeba stwierdzić, że był bardzo owocny. Wolontariusze wielokrotnie wykazali się pomysłowością i chęcią niesienia pomocy innym. Wszystkie zadania zaplanowane na rok szkolny 2021/2022  zostały zrealizowane, a w pracach wolontariuszy pojawiły się też zadania nowe, nieuwzględnione wcześniej w Programie pracy Szkolnego Koła Wolontariatu. Nasze działania na bieżąco przedstawiamy na stronie internetowej szkoły. Za swoją pracę w dniu zakończenia roku szkolnego otrzymali symboliczne „Podziękowania”.

Spostrzeżenia i wnioski do dalszej pracy:

• kontynuować działania w ramach wolontariatu, opierając się na wartościach uniwersalnych promować ideę pomagania w środowisku szkolnym i lokalnym;
          • nadal współpracować z instytucjami wspierającymi wolontariat.