• INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
        O EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY W ROKU
        SZKOLNYM 2023/2024

Link informacje:  Komunikat o harmonogramie egzaminów w 2024 r.

Harmonogram egzaminów na rok szkolny 2023/2024 dla uczniów ósmych klas szkół podstawowych. W tym roku egzamin ósmoklasisty odbędzie w następujących terminach:

• 14 maja (wtorek) - egzamin z języka polskiego,
        • 15 maja (środa) - egzamin z matematyki
        • 16 maja (czwartek) - egzamin z języka obcego nowożytnego

Wszystkie trzy egzaminy są pisemne. Zgodnie z harmonogramem CKE rozpoczną się tradycyjnie o godzinie 9.00. Zmianą jest jednak ich wczesny termin. Do tej pory egzaminy ósmoklasisty odbywały się tuż po maturach, zazwyczaj w ostatnim tygodniu maja. Na przykład ostatnio był to 23-25 maja.

Ile trwa egzamin ósmoklasisty?

Organizowany przez CKE egzamin ósmoklasisty obowiązuje uczniów ostatnich klas szkół podstawowych. Egzaminy trwają trzy dni. Każdy dzień jest przewidziany dla innego przedmiotu. Czas trwania poszczególnych egzaminów wygląda następująco:

• egzamin ósmoklasisty z języka polskiego – 120 minut,
        • egzamin ósmoklasisty z matematyki – 100 minut,
        • egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego) – 90 minut.
        • ewentualnych zmianach CKE będzie informować w trakcie roku szkolnego.

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024?

Wyniki egzaminu poznamy 3 lipca. Ma on wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia.

Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

Egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać, ani poprawić w innym terminie. Nawet jeśli ktoś uzyska 0 proc. wciąż ma zaliczone podejście do egzaminu, a wynik „0”. będzie umieszczony na zaświadczeniu o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W konsekwencji uczeń może mieć mniejsze szanse od innych, aby dostać się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Wyniki egzaminu ósmoklasisty nie wpływają na ukończenie szkoły, a w przypadku szkoły artystycznej realizującej kształcenie ogólne z zakresu szkoły podstawowej, w której klasa odpowiadająca klasie VIII szkoły podstawowej nie jest ostatnią klasą w cyklu kształcenia – również na promocję do klasy programowo wyższej - wyjaśnia CKE w komunikacie o egzaminie ósmoklasisty.

Co można wnieść na egzamin ósmoklasisty?

Na egzamin uczniowie muszą przynieść przybory do pisania, czyli długopis lub pióro z czarnym tuszem oraz linijkę (na egzamin z matematyki). Ważna jest także legitymacja szkolna lub dowód osobisty. Przypominamy, że do tej pory podczas egzaminu ósmoklasisty nie wolno było korzystać ze słowników, kalkulatora ani wnosić na salę urządzeń telekomunikacyjnych. Ta zasada prawdopodobnie nie ulegnie zmianie w 2024 roku.