• Sprawozdanie z realizacji programu "Laboratoria Przyszłości"

• Nasza szkoła w roku 2022 przystąpiła do  programu Laboratorium Przyszłości i otrzymała środki na realizację tego projektu. Uzyskane środki pozwoliły na zakup nowoczesnego sprzętu, który umożliwił uczniom rozwijanie swoich zainteresowań w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć dodatkowych i innych form rozwijania umiejętności.

Dzięki otrzymanemu wsparciu nasza szkoła wzbogaciła się o nowoczesny sprzęt:

1. Wirtualne Laboratorium Chemiczne Empiriusz
        2. Drukarka 3D
        3. Laptop do drukarki 3D
        4. Zestaw elementów dodatkowych do drukarki 3D
        5. Stacja lutownicza
        6. Aparat fotograficzny z akcesoriami
        7. Statyw do aparatu
        8. Mikrofon kierunkowy
        9. Mikroport
        10. Gimbal do aparatu fotograficznego i kamer
        11. Zestaw oświetleniowy
        12. Zestaw do programowania mikrokontrolerów

W roku szkolnym 2022/2023 realizowane były zajęcia dydaktyczne, imprezy szkolne, klasowe oraz inicjatywy samorządu szkolnego z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych i sprzętu zakupionego w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

Wirtualne laboratorium Empiriusz:

Klasa VI – matematyka

Temat: Graniastosłupy - powtórzenie (Empiriusz).

Temat: Ostrosłupy - Empiriusz.

Temat: Rozpoznawanie figur przestrzennych - Empiriusz.

Na lekcjach matematyki technologia VR przenosiła młodzież w świat geometrii przestrzennej.

Empiriusz dał możliwość oglądania trójwymiarowych modeli brył, pozwolił ich „dotknąć”,

rozkładać na siatki czy samodzielnie tworzyć trójwymiarowe ostrosłupy, graniastosłupy,

bryły obrotowe. Przy użyciu kontrolerów uczniowie mogli je przybliżać, obracać. Uczniowie

powtórzyli własności (ściany, krawędzie, wierzchołki) graniastosłupów i ostrosłupów.

Gdy jeden uczeń korzystał z gogli oraz kontrolerów pozostali uczniowie obserwowali

wszystko na tablicy interaktywnej.

Dzięki tym lekcjom uczniowie rozwijali wyobraźnię przestrzenną.

Monitor Samsung, który wchodzi w skład wirtualnego laboratorium Empiriusz może być również wykorzystywany niezależnie od komputera, co zastosowaliśmy do następujących działań:

- oglądanie filmu „Opowieści z Narnii. Książę Kaspian” na lekcji języka polskiego,

- zajęcia wychowania fizycznego w klasie VII i VIII z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, prezentacja filmików z instruktażem ćwiczeń i układów tanecznych (okres zimowo – wiosenny),

- wieczór kinomana dla klas IV-VIII, dzieci oglądały film „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki”,

- szkolny dzień filmowy, kiedy na każdej przerwie dzieci mogły oglądać krótkometrażowe filmy z mądrym przesłaniem na temat tolerancji, przyjaźni, itp.

- uczniowie klasy IV oglądali na lekcji przyrody film „Życie lasu”,

-szkolny dzień fitness, na przerwach dzieci mogły ćwiczyć oglądając nagrania z treningami fitness.

Drukarka Omni3D

Uczniowie klasy I i VI poznali działanie, funkcje i wykorzystanie drukarki 3D oraz obserwowali proces drukowania modeli 3D. W II okresie roku szkolnego klasa I z pomocą wychowawcy wydrukowała gwizdek dwutonowy, z którego korzystała na lekcjach wf oraz brelok w kształcie serca, który zdobi klucz do ich sali. Breloki serca miały być także wykorzystane jako prezent z okazji dnia taty, drukowanie zostało przerwane z powodu awarii drukarki.

Klasa VI na lekcji techniki podjęła się drukowania 3D – model ruchomego serca, niestety nie udało im się wydrukować, ponieważ nastąpiła awaria drukarki.

Zestaw do programowania mikrokontrolerów

W II okresie roku szkolnego 2022/2023 uczniowie klasy VIII kontynuowali rozpoczęty w I okresie kurs podstaw elektroniki I, ponadto również klasa VII miała szansę na współpracę z klasą VIII i zapoznanie się z zagadnieniami elektronicznymi. Uczniowie korzystając
        z wiedzy zdobytej w I okresie na podstawie otrzymywanych schematów wykonywali zadania
        w postaci prawidłowo działających układów pomiarowych. Podczas zajęć uczniowie korzystali z książki  FORBOT – „Kurs Elektroniki Poziom I oraz z filmów zamieszczonych na stronie internetowej kursu. W trakcie zajęć uczniowie mogli budować układy sprawdzając rożne zastosowania tranzystorów. Uczniowie poznali jeden z wielu typów układów scalonych, do których należą stabilizatory napięcia. Omówiona została także budowa przekaźników, ich wady i zalety oraz dzieci miały możliwość wykorzystywać swoją wiedzę w praktyce.

Profesjonalny sprzęt do nagrywania obrazu i dźwięku – aparat, statyw, mikrofon, mikroport z akcesoriami, gimbal i zestaw oświetlenia.

W ciągu całego II okresu roku szkolnego 2022/2023 najczęściej używanym sprzętem był aparat fotograficzny oraz przedmioty z nim powiązane.

Szkolny Walentynkowy Bal Maskowy został uwieczniony na zdjęciach aparatem fotograficznym. Do wykonania zdjęć z balu klas starszych wykorzystaliśmy także sprzęt oświetleniowy, ponieważ zdjęcia były wykonywane wieczorową porą przy dyskotekowym świetle. Aparatem uwieczniliśmy też inicjatywy samorządu szkolnego, do których należały: Szkolny Dzień Filmowy i Szkolny Dzień Fitness. Ważny dzień dla klasy III i VIII, którym był Komers zostanie w naszej pamięci na długo dzięki zdjęciom i filmom wykonanym aparatem, zapis dźwięku z pożegnania klas został wzmocniony mikrofonem do aparatu, skorzystaliśmy także ze statywu.  Z okazji dnia Taty uczniowie klas VII i VIII nagrali film z życzeniami za pomocą aparatu, korzystając z gimbala, który jest stabilizatorem obrazu, na którym montuje się aparat. Jego silniczki automatycznie redukują wszelkie drgania powstające przez chodzenie czy nawet oddech operatora. Nasza młodzież wykorzystała też mikroport, czyli zestaw do bezprzewodowej transmisji dźwięku, dzięki czemu osiągnęli bardzo dobrą jakość zapisu audio. Zakończenie roku szkolnego zostało sfotografowane za pomocą aparatu na statywie.