LOGOPEDIA
Ćwiczenia dla języka:
https://www.youtube.com/watch?v=aPbL0VEck9Y
Gry logopedyczne:
https://wordwall.net/pl/resource/1006445/logopedia/g%c5%82oska-l
https://learningapps.org/watch?v=p5hyng1bn20
https://learningapps.org/watch?v=pqkudenhj20
Pionizacja języka i utrwalanie głoski r
https://www.youtube.com/watch?v=7EpifigV2pQ
Utrwalamy głoskę r
Utrwalamy_gloske_r_14-04-2020.pdf
Ćwiczenia oddechowe:
Cwiczenia_oddechowe_14-04-2020.pdf
Zabawy logopedyczne i językowe:
Wspolne_zabawy_logopedyczne_i_jezykowe_-02-04-2020-1.pdf
Ćwiczenia artykulacyjne głosek syczących: [s], [c].
Dzisiaj ćwiczymy głoski syczące: [s], [c]. Bardzo proszę, aby dzieci, które utrwalają te głoski zrobiły następujące ćwiczenia:
- "Zamiatamy językiem podłogę" w buzi
- Język skacze jak piłeczka – odbija się od podłogi w buzi i od sufitu w buzi
- Język liczy dolne ząbki
- Robimy koci grzbiet z języka- naciskamy czubkiem języka na dolne ząbki
- Cofamy język w buzi, żeby schował się w buzi jak najdalej ü Powtarzamy: sa, so, se, su, sy, ca, co, ce, cu, cy.
Przypominam też o prawidłowym połykaniu, które jest szczególnie ważne dla dzieci, które mają seplenienie międzyzębowe
Prawidłowe połykanie
- Unoszenie języka za górne zęby – wiele razy dziennie
- Przytrzymywanie czubkiem języka małych jadalnych elementów na wałku dziąsłowym (rodzynek, płatków śniadaniowych, tik-taków, itp.)
- Zlizywanie z wałka dziąsłowego nutelli i połykanie śliny z językiem uniesionym do tej nutelli
- Kląskanie jak koń
- Przesuwanie językiem po podniebieniu
- Przyciskanie czubka języka do wałka dziąsłowego
- Przyklejenie powierzchni języka do podniebienia
- Przełykanie śliny z zaciśniętymi zębami, uniesionym językiem i uśmiechem
Powtarzamy zdania z głoskami: [s], [c], pamiętamy, że język jest przyklejony do dolnych zębów i nie wychodzi między zębami!
Sławek ma ostry scyzoryk. Władysław podlewa sadzonki. Sylwia wpadła do sadzawki. Sandra poplamiła spódnicę. W słońcu połyskują włosy.
Sylwester kupił dziecku akcesoria do piaskownicy. Celina boi się zaskrońców.
Słychać dzwony z dzwonnicy. Sabina kupiła salceson.
Sylwek dostał nagrodę od słynnego sportowca. Widzowie zajęli miejsca.
We wrocławskim teatrze jest interesująca scena. Przez las kicał zaspany zając. Serce słońce scena Cyryl gra na saksofonie.
Na polance obok sosny pełznie zaskroniec. Krystyna spaceruje po alejce z psem.
Serdecznie zapraszam do wykonywania ćwiczeń logopedycznych w domu
Temat: DŻUNGLA
- Proponuję przeczytanie dzieciom opowiadania logopedycznego, podczas którego dzieci mogą ćwiczyć język i buzię, czyli swój aparat mowy.
Za morzami, za górami, w gorącej dżungli żyje murzynek Hapo. Mieszka w wysokim szałasie zbudowanym z gałęzi (pokazujemy, jak wysoki jest szałas”- próbujemy sięgnąć językiem do nosa). Każdego ranka przychodzi do niego małpka Pepe. Hapo wspina się na drzewo bananowe (dotykamy czubkiem języka kazdego zęba po kolei), zrywa dla małpki banany (przyklejamy język do podniebienia, następnie odrywamy go głośnym mlasnięciem) i karmi nimi Pepę (wywijamy wargi, naśladując małpę). Sam też zjada banana (poruszamy buzią, jakbyśmy coś jedli) i popija pysznym mlekiem kokosowym (oblizujemy wargi ruchem okrężnym).
Potem Hapo i Pepe idą na spacer. Nad ich głowami skaczą z gałęzi na gałąź inne małpki. Hapo przygląda się ich zabawom, małpki siłują się ze sobą (język ,,siłuje się” z podniebieniem, następnie próbujemy nim wypchnąć dolne zęby). Ziemia drży (wołamy: bum, bum). Przez dżunglę idą wielkie i ciężkie słonie. Mają długie trąby (jak najdalej wysuwamy z buzi długi, wąski język) i potrafią nimi dosięgnąć do wysoko rosnących bananów (dotykamy językiem ostatnich zębów dolnych i górnych). Hapo i Pepe chowają się, gdyż za krzakami czai się tygrys (cofamy język jak najdalej). O, już groźny tygrys odchodzi. Ejże, a dlaczego świat jest teraz w biało-czarne paski? Przez dżunglę przebiega stado zebr (rysujemy zebrom paski- pocieramy językiem o górne zęby). A cóż to za róg wystaje zza drzewa? (wysuwamy wąski język z buzi). To tylko nosorozec. Hapo dochodzi do rzeki, na brzegu wypoczywa właśnie rodzina antylop. Mama i tata piją wodę (pokazujemy jak zwierzęta piją wodę- wysunięty z buzi język zawijamy do środka i poprawnie połykamy ślinę), a dzieci skaczą na pobliskiej polanie (dotykamy językiem różnych miejsc na podniebieniu). W rzecznym błocie zasypia hipopotam (otwierajac szeroko buzię, głośno ziewamy).2. Rodzicu zapytaj dziecko: Jakie zwierzęta spotkał Hapo w dżungli? Może spróbujecie razem narysować te zwierzęta?
3. Quiz wiedzy ,,Jakie to zwierzę ?" - rozwiązywanie zagadek słownych.
Choć przypomina człowieka
Na drzewo chętnie ucieka
Banany zjada łapczywie
I wrzeszczy przeraźliwie (małpa)
Wielkie łapy
Wielka głowa
Wokół głowy grzywa płowa
Kłopot musi mieć prawdziwy
Z uczesanej takiej grzywy (lew)
Jest szary, powolny i wielki
I uszy ma w kształcie wachlarzy,
Ma trąbę i ogon z pędzelkiem
Je dużo i dużo też waży (słoń)
Wśród zwierząt najdłuższą ma szyję
Więc pewno nie często ją myje
Na sierści ma plamy wzorzyste,
Wprost z drzewa zrywa liście soczyste (żyrafa)4. ,,Skojarzenia’’- stosowanie określeń – starsze dzieci mogą powiedzieć kiedy te powiedzenia się stosuje i co one znaczą, młodszym dzieciom warto wytłumaczyć.
Odważny jak /lew/
Chytry jak /lis/
Powolny jak /żółw/
Dumny jak /paw/5. Jeśli macie w domu piórka to proponuję ćwiczenie oddechowe – „piórka papugi”. Dmuchajcie na piórka, pamiętajcie jednak, że ramiona podczas wdechu powinny pozostać na swoim miejscu. Płuca napełniają się powietrzem, na chwilę zatrzymajcie powietrze w płucach, zróbcie dzióbek z buzi i …..dmuchajcie.
6. Zabawa słuchowa
Bawimy się, że żyrafa to łakomczuch. Wiemy, że zjada liście z drzew, ale dla zabawy możemy powymyślać, że zjada różne przysmaki na głoski [c] oraz [cz]. Pobawcie się, że dziecko wymyśla co żyrafa mogła zjeść na [c], a rodzic niech wymyśli co żyrafa zjadła na [cz] (lub odwrotnie). Przykłady: cukierki, cebula, cytryna, cynamon, czekolada, czosnek, czereśnie. (Możecie się też umówić na inne głoski i inne zwierzęta).
Udanej zabawy!