Program rozwoju i funkcjonowania szkoły
Program rozwoju i funkcjonowania
Szkoły Podstawowej we Wrząsowicach
na lata 2014 - 2019"Nie można zmusić ziarna do rozwoju i kiełkowania, można jedynie stworzyć warunki zezwalające na to, aby ziarno rozwinęło wszystkie tkwiące w nim możliwości
(Carl Ransom Rogers)
Teach less. learn more!"
I. Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty ( Dz.U. z 2004 r. Nr 256
poz. 2572 ze zm.),
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 kwietnia 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznej szkoły lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. z 2010 r. Nr 60 poz. 373 ze zm.),
- Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 1 czerwca 2010 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. z 2010r. Nr 100 poz. 642),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 października 2009 r.
w sprawie nadzoru pedagogicznego (Dz.U. z 2009 r. Nr 168 poz. 1324 z późn. zmianami).
II. Podstawa opracowania
Do opracowania koncepcji rozwoju i funkcjonowania placówki na lata 2014-2019 wykorzystałam:
- Raport z ewaluacji całościowej przeprowadzonej w szkole przez wizytatorów Kuratorium Oświaty w Krakowie. Badanie zostało zrealizowane w dniach 05.12.2012r. - 14.12.2012r. Badaniem objęto uczniów, rodziców i nauczycieli. Przaprowadzono wywiad indywidualny z dyrektorem placówki, grupowy z przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerami szkoły. Przeprowadzono wywiad grupowy z pracownikami niepedagogicznymi, a także obserwację placówki i analizę dokumentacji. Na podstawie zebranych danych został sporządzony raport oceniający poziom spełniania wymagań z następujących obszarów: Efekty, Procesy, Środowisko, Zarządzanie.
- Analizę przepisów prawa oświatowego
- Statut Szkoły Podstawowej we Wrząsowicach
- Program wychowawczy i program profilaktyki
- Zestaw programów nauczania
- Wnioski z nadzoru pedagogicznego
- Wnioski z analizy ankiet przeprowadzonych wśród rodziców, nauczycieli i uczniów
- Analizę mocnych i słabych stron placówki
- Własne doświadczenie pracy w placówkach edukacyjnych.
III. Prezentacja szkoły
Szkoła Podstawowa położona jest w miejscowości Wrząsowice, Gmina Świątniki Górne. W 1961 roku z inicjatywy Ludwika Siwarskiego, powstaje Komitet Budowy Szkoły, który organizuje zbiórki peniędzy na zakup działki pod budowę szkoły. W sierpniu 1965 r. zostaje oddana do użytku szkoła, która służy mieszkańcom do dzisiaj. Znajduje się ona w centrum miejscowości w pobliżu lasu i w bezpośrednim sąsiedstwie Dworu Państwa Bielańskich otoczonego parkiem. Bogactwo przyrody jest tu ogromne. Wokół szkoły rosną stare dęby- pomniki przyrody, drzewa i krzewy, a okoliczne tereny parkowe zasiedlają pięknie śpiewające wiosną i latem ptaki.
Wszystkie te czynnik stwarzają niezwykle sprzyjający klimat do nauki i wychowania.
W chwili obecnej bazę dydaktyczną szkoły stanowi:
- 10 sal lekcyjnych – w tym jedna z tablicą interaktywną.
- Multimedialna sala informatyczna
- Mała sala gimnastyczna
- Biblioteka – bogato wyposażona w multimedia oraz 6232 woluminy
- Świetlica
- Boisko asfaltowe i trawiaste
- Plac zabaw
Organem prowadzącym szkołę jest, Urząd Miasta i Gminy w Świątnikach Górnych.
organem nadzorującym jest Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Szczegółowe informacje o placówce:
- Uczniowie – 159
- Odziały – 10
Na wysoką jakość pracy szkoły składa się dorobek 11 nauczycieli dyplomowanych,
2 nauczycieli mianowanych, 3 nauczycieli kontraktowych.
W szkole działają Związki Zawodowe: NSZZ „Solidarność”. Działa również Komisja Socjalna, opiniująca wszystkie wnioski o zapomogi i świadczenia socjalne.
Opiekę medyczną w zakresie profilaktyki i pierwszej pomocy sprawuje pielęgniarka higieny szkolnej. Pomocą pedagogiczno-psychologiczną dla uczniów służy psycholog szkolny. Współpracuje on z wychowawcami uczniów i pozostałymi nauczycielami w zakresie profilaktyki, zagrożeń i rozwiązywania problemów wychowawczo – opiekuńczych.
Szkoła daje swoim uczniom możliwość wszechstronnego rozwoju. Nasza szkoła to placówka, która łączy tradycję i doświadczenie z nowoczesnym kształceniem oraz nowatorskim podejściem do zagadnień edukacji.
Mocne strony szkoły.
- Kadra pedagogiczna w całości posiada kwalifikacje do nauczanych przedmiotów.
- Nauczyciele z zaangażowaniem i sumiennie pracują z uczniami.
- Nauczyciele stosują różnorodne, aktywne metody pracy z dziećmi.
- W szkole obowiązują spójne zasady oceniania.
- W szkole opracowano program wychowawczy i profilaktyczny w oparciu o zdiagnozowane problemy.
- Mamy bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, spełniającą oczekiwania uczniów i rodziców.
- W szkole prowadzone są zajęcia wyrównawcze i korekcyjno – kompensacyjne.
- Organizujemy wycieczki i zielone szkoły.
- Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach artystycznych i turniejach sportowych.
- W każdym roku szkolnym przygotowywany jest ciekawy i bogaty kalendarz imprez i konkursów szkolnych.
- Posiadamy bogato wyposażoną bibliotekę szkolną.
- W szkole sprawnie funkcjonuje dobrze wyposażona świetlica.
- W szkole sprawnie działa Samorząd Uczniowski.
- Nauczyciele dobrze znają środowiska rodzinne uczniów.
- Liczba pomieszczeń umożliwia nauczanie na jedną zmianę.
- W szkole funkcjonują estetyczne i zadbane pomieszczenia.
- Dysponujemy dużą zieloną przestrzenią wokół szkoły.
Słabe strony szkoły.
- Brak innowacji pedagogicznych w szkole.
- Brak możliwości stałego korzystania z technologii informacyjnej w edukacji wczesnoszkolnej.
- Brak zajęć logopedycznych dla uczniów z wadami wymowy.
- Niska motywacja znacznej części dzieci do nauki.
- Słaba współpraca z rodzicami i środowiskiem lokalnym.
- Brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej.
IV. Misja i wizja szkoły
Misja
- Jesteśmy szkołą bezpieczną i przyjazną dla uczniów.
- Integrujemy uczniów, nauczycieli, rodziców i środowisko lokalne w pracy nad wspólnym celem, którym jest wszechstronny rozwój wychowanka na miarę jego możliwości intelektualnych i psychofizycznych.
- Pragniemy wyposażyć ich w taką wiedzę, umiejętności i kompetencje, aby w przyszłości stali się świadomymi, kreatywnymi i wrażliwymi członkami społeczności, w której funkcjonują: rodzina, miejscowość, kraj, świat.
- Chcemy, aby jak najlepiej wykorzystywali własny potencjał intelektualny i potrafili dostosowywać się do realiów współczesnego świata i cywilizacji, ucząc się przez całe życie.
- Chcemy aby nasi absolwenci byli ludźmi życzliwymi, tolerancyjnymi, umiejącymi dbać o zdrowie oraz bezpieczeństwo własne i innych.
- Dążymy do stworzenia szkoły, która wspomagając rodziców w wychowaniu dzieci, wszechstronnie przygotuje uczniów do dalszego kształcenia oraz życia społeczeństwie XXI wieku.
Wizja
- Nasza szkoła jest nowoczesną, bezpieczną, przyjazną i innowacyjną placówką, dbającą o wysoki poziom nauczania, przygotowującą uczniów do kontynuowania nauki na kolejnym etapie edukacyjnym.
- Wykorzystujemy najnowsze zdobycze techniki informacyjnej i informatycznej, stosujemy nowoczesne metody nauczania i wychowania oraz innowacje pedagogiczne aby uczeń mógł rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności zdolności pasje na miarę swoich możliwości.
- Program wychowawczy i profilaktyki ukierunkowany jest na ucznia, jego potrzeby, umożliwiając mu wszechstronny rozwój.
- Uczniowie naszej szkoły wyrosną na ludzi mających poczucie własnej wartości i odpowiedzialności za siebie i innych.
- Nasi uczniowie będą świadomi nierozerwalnego współistnienia ze środowiskiem przyrodniczym, świadomi własnego pochodzenia, dumni z bycia polakami i członkami „swojej małej ojczyzny” z poszanowaniem kultury i tradycji.
- Szczególnie zadbamy o ich rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy, aby w przyszłości propagowali zdrowy styl życia.
- Systematycznie będziemy włączać rodziców do uczestnictwa w życiu szkoły, współpracować z lokalnymi instytucjami i organizacjami, będziemy budować pozytywny obraz szkoły w środowisku lokalnym
V. Nasza szkoła dzisiaj.
Poznajemy świat wszystkimi zmysłami. Szkoła we Wrząsowicach - szkołą przyszłości. Mała, przytulna, dbająca by dziecko "dziś poradziło sobie w szkole, jutro w życiu".
Organizacja procesów edukacyjnych sprzyja nabywaniu przez uczniów wiedzy i umiejętności. Uwzględnia zdiagnozowane potrzeby i możliwości uczniów mających trudności w nauce oraz chcących rozwijać swoje zdolnosci i zainteresowania.
Praca w szkole z dzieckiem obok aspektu czysto edukacyjnego i wychowawczego ma m.in. na celu wzmocnienie w nim poczucia bezpieczeństwa we własnym środowisku, wzbudzenie wiary we własne możliwości i w odnoszenie sukcesów, a także ukazanie szerszych horyzontów, jakie można uzyskać drogą poznawania świata i ludzi. Dlatego w naszej szkole organizowane są liczne zajęcia dodatkowe. Warsztaty edukacyjne m.in.: ”Fizyka dla smyka”- pokazy eksperymentów naukowych, cykliczne spotkania z Filharmonią Krakowską, „Mądre dziecko dobry początek” – zajęcia z robotyki, warsztaty ceramiczne prowadzone przez artystę plastyka, oraz cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty origami i kulinarne prowadzone przez nauczycielki działa również wiele kół przedmiotowych. W naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia z języka angielskiego pod patronatem szkoły językowej Sylabus. Raz w tygodniu dzieci ze szkolnej świetlicy zgłębiają tajniki sztuki aktorskiej, ruchu scenicznego i dykcji.
Imprezy, wycieczki, konkursy to nasza codzienność. Każdego roku wyjeżdżamy na zieloną szkołę. Nasze dzieci ujawniają swoje talenty, pasje, zamiłowania. Mamy liczna grupę wspaniałych młodych aktorów, utalentowane wokalistki, zdolnego technika, młodych poetów, kilku zdolnych przyszłych muzyków, plastyków, informatyków oraz jedną odnoszącą sukcesy pływaczkę. Dzieci wspaniale wypadają na szkolnych imprezach okolicznościowych związanych z różnymi świętami i uroczystościami. Liczne zdjęcia z naszej aktywności można obejrzeć na stronie internetowej szkoły. Często też zapraszamy rodziców i dziadków aby mogli podziwiać swoje pociechy ”na żywo” i aktywnie uczestniczyć w życiu szkoły.
Uczymy wrażliwości na potrzeby innych. Wspomagamy zaprzyjaźniony Dom Dziecka zbierając najpotrzebniejsze produkty bo „bez pogodnego pełnego dzieciństwa całe życie jest kalekie” oraz uczestniczymy w „Gwiazdce dla zwierząt”. Nasza szkoła w tym roku otrzymała „Certyfikat Wielkiego Serca”.
Kiermasze świąteczne to nasza specjalność. Na zajęciach pozalekcyjnych dzieci samodzielnie wykonują różne prace i ozdoby, które są sprzedawane, a pieniądze przeznaczane na drobne upominki dla naszych uczniów. W naszej szkole regularnie odbywają się również kiermasze taniej książki.
Uczymy samorządności i kreatywności poprzez inicjowanie i zachęcanie dzieci do pracy w Samorządzie Uczniowskim. Samorząd organizuje dyskoteki szkolne, dzień tosta, prowadzi kiermasze, pomaga przeprowadzać wewnątrzszkolne konkursy.
Uczestniczymy w ogólnopolskich projektach edukacyjnych takich jak „Lepsza szkoła”, „Ekstra klasa - trening umiejętności”, konkurs „Zuch” organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej, Konkurs Oxford, konkursach kuratoryjnych licznych konkursach wiedzy i umiejętności organizowanych przez nauczycieli na terenie szkoły. Pierwszego marca rozpoczęliśmy realizację Małopolskiego Projektu Nauki Pływania „Już pływam”.
Szkoła jest bezpieczna, nauczyciele wspierają uczniów, okazując im wiarę w ich możliwości. Podejmują wiele działań o charakterze profilaktycznym, aktywizują uczniów do udziału w życiu kulturalnym i społecznym środowiska, a klimat w niej panujący sprzyja rozwojowi placówki. Corocznie, pomimo niżu demograficznego, szkoła rekrutuje coraz większą liczbę uczniów.
VI. Program rozwoju i funkcjonowania Szkoły Podstawowej we Wrząsowicach na lata 2014 - 2019
Prezentowana przeze mnie koncepcja funkcjonowania i rozwoju szkoły obejmuje działania w podstawowych obszarach pracy: kształcenie, wychowanie, opieka, bezpieczeństwo oraz organizacja i zarządzanie i jest ukierunkowana na spełnianie przez szkołę wymagań na coraz wyższym poziomie.
KSZTAŁCENIE
W szkole nauczanie powiązane jest z wychowaniem, kształceniem umiejętności oraz planowaniemwłasnego rozwoju. Programy nauczania realizowane w szkole muszą spełniać wymogi określone w przepisach prawa i być dostosowane do możliwości, potrzeb i aspiracji uczniów.
Organizacja procesu kształcenia w szkole powinna stwarzać każdemu uczniowi szansę wszechstronnego rozwoju na miarę jego możliwości, umożliwiając szczególnie uzdolnionym osiąganie wysokich efektów dydaktycznych. Powinna umożliwiać pełną realizację zadań szkoły oraz zmierzać do osiągania celów edukacyjnych. Zadaniem szkoły winno być wyposażanie dziecka w wiedzę i kluczowe kompetencje, by stawało się odpowiedzialnym, kreatywnym i wrażliwym człowiekiem aby potrafiło dostosowywać się do zmieniającej się rzeczywistości, ucząc się przez całe życie. Szkoła powinna tworzyć środowisko wspierające uczeniu się i zaspokajać indywidualne potrzeby edukacyjne uczniów.
Rozkład zajęć musi być zgodny z zatwierdzonym arkuszem organizacyjnym i uwzględniać wymogi higieny pracy umysłowej uczniów i nauczycieli, metody pracy właściwie dobrane, zróżnicowane i skuteczne, a sposoby oceniania zmierzające do poprawy efektów kształcenia. Procesy edukacyjne powinnyprzebiegać w sposób planowy, sprzyjający uczeniu się z wykorzystaniem zalecanych warunków i sposobów realizacji podstawy programowej.
Głównym celem pracy związanej z procesem dydaktycznym są efekty kształcenia. Zamierzam wspierać kształcenie poprzez:
- pracę dydaktyczną na wysokim poziomie wspartą zajęciami pozalekcyjnymi
- wprowadzenie działań innowacyjnych
- dokonywanie analizy i weryfikacji szkolnego zestawu programów nauczania,
w aspekcie osiąganych wyników oraz uwzględniając możliwości, potrzeby i aspiracje uczniów.
- systematyczną analizę procesu kształcenia i ocenę pod kątem wspomagania procesów nauczania i uczenia się,
- spełnianie przez wewnątrzszkolny system oceniania przede wszystkim roli motywacyjnej i umożliwiającej pełną prezentację możliwości każdemu uczniowi,
- motywowanie uczniów do nauki poprzez rozbudzanie zainteresowań i wzbogacanie doświadczeń,
- przeprowadzanie testów i sprawdzianów próbnych w klasach trzecich i szóstych, analizę umiejętności uczniów pod kątem standardów edukacyjnych i przygotowanie indywidualnych programów podnoszących efektywność kształcenia,
- szeroki udział uczniów w konkursach przedmiotowych, prowadzenie statystyki klasyfikacji, wyników testów wewnętrznych i zewnętrznych oraz wyników konkursów przedmiotowych i innych konkursów rozwijających zainteresowania uczniów i poszerzających ich wiedzę,
- uczestnictwo w ogólnopolskich projektach edukacyjnych takich jak „Lepsza szkoła”, „Ekstra klasa - trening umiejętności”, konkurs „Zuch” organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej, Konkurs Oxford
- promocję uczniów wyróżniających się, nagradzanie każdego sukcesu uczniów
z problemami
- wsparcie pedagogiczne, psychologiczne i logopedyczne dzieci,
- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych
- stworzenie bazy danych efektów kształcenia, która pozwoli stale monitorować poziom kształcenia, a wyniki stanowić będą podstawę do planu działań.
Sprawą wielkiej wagi będzie ciągłe podnoszenie kwalifikacji kadry pedagogicznej. , dbania o to, aby były właściwie dobrane, zróżnicowane i skuteczne. Zamierzam motywować wszystkich nauczycieli do stosowania aktywnych metod nauczania, wykorzystywania technologii komputerowej, tablicy interaktywnej do prowadzenia zajęć w taki sposób, aby wydobyć i rozwijać talent ucznia, uczyć go samodzielnego myślenia i wiary we własne siły. Stosowane metody muszą prowadzić do zaspakajania potrzeb uczniów o różnych stylach uczenia się i oddziaływać na wszystkie rodzaje inteligencji (indywidualizacja nauczania - uczenia się).
Będę zachęcać nauczycieli do wykorzystywania różnych, ciekawych form pracy, m.in. organizowania zajęć terenowych, realizowania projektów twórczej edukacji, przeprowadzania zajęć w krakowskich ośrodkach edukacyjnych.
Aby zwiększyć u uczniów motywację do nauki, zamierzam lepiej i skuteczniej eksponować postępy i osiągnięcia edukacyjne uczniów. Oprócz prezentowania zdobytych dyplomów na korytarzu szkolnym, zamierzam publikować informację o sukcesach uczniów w Kurierze Świątnickim oraz umieszczać na stronie internetowej szkoły.
Różnorodne formy zajęć pozalekcyjnych stwarzają uczniom możliwości rozwijania uzdolnień i zainteresowań oraz poszerzania wiedzy i umiejętności.
Bardzo ważna jest okresowa weryfikacja oferty zajęć dodatkowych po przeanalizowaniu zainteresowań i uzdolnień uczniów. Chcę przeprowadzić sondaż wśród uczniów i rodziców jakich oczekują aktualnie zajęć pozalekcyjnych. Ich organizacja będzie wynikała z tych zapotrzebowań.
Moje propozycje w tej dziedzinie skupią się wokół następujących obszarów:
- organizowanie różnorodnych zajęć pozalekcyjnych w formie kół przedmiotowych, artystycznych i sportowych, z uwzględnieniem oczekiwań rodziców i uzdolnień uczniów
- umożliwianie uczniom udziału w ogólnopolskich, gminnych i szkolnych konkursach oraz zawodach sportowych, wycieczkach dydaktycznych, zielonych szkołach i imprezach kulturalnych
- aby wzbogacić ofertę edukacyjną szkoły będę kontynuować współpracę rozpoczętą
w marcu z Krainą Twórczości - prowadzącą w naszej szkole zajęcia z robotyki pod hasłem - „Mądre dziecko dobry początek”, Akademią Nauki – prowadzącą pokazy naukowe ”Fizyka dla smyka”, cykliczne spotkania z Filharmonią Krakowską, warsztaty ceramiczne, warsztaty orgiami oraz rozpoczęte w kwietniu warsztaty kulinarne, dodatkowe zajęcia z języka angielskiego pod patronatem szkoły językowej Sylabus
- od nowego roku szkolnego podejmę współpracę z Europejskim Instytutem Edukacji Engram, który jest nowoczesnym Centrum Edukacyjnym ukierunkowanym na kształcenie praktycznych umiejętności, przydatnych w zdobywaniu wiedzy. Specjalizuje się w rozwijaniu potencjału intelektualnego przez promowanie skutecznego uczenia się z wykorzystaniem mnemotechnik i efektywnego czytania
- organizację „Spotkań z nauką”, na które zapraszani będą specjaliści
z różnych dziedzin nauki lub lekcje w ośrodkach naukowych
WYCHOWANIE
Moim dążeniem w zakresie wychowania i opieki będzie stworzenie szkoły jeszcze bardziej przyjaznej, samorządnej i demokratycznej. Szkoły, w której uczeń jest bezpieczny i czuje się dobrze, jest jej współtwórcą i współgospodarzem. Szkoły bez agresji i zagrożeń społecznych, która będzie wspomagać w umacnianiu nadrzędnych wartości.
Działania szkoły w zakresie wychowania i opieki wynikają z Programu Wychowawczego
i Programu Profilaktyki i mają na celu eliminowanie zagrożeń oraz wzmacnianie właściwych zachowań. Są ukierunkowane na wychowanie dziecka, które ma być człowiekiem uczciwym, umiejącym żyć z innymi i dla innych, które akceptuje siebie, ma poczucie własnej wartości i jest odpowiedzialne za podejmowane decyzje.
Planuję wspomaganie procesu wychowawczego kładąc szczególny nacisk na:
- ścisłą współpracę z rodzicami, pedagogizację rodziców, promocję ich działań na rzecz szkoły i środowiska, zamierzam organizować „rozmowy przy okrągłym stole”, docenić wkład rodziców w pracę szkoły, zamierzam kontynuować zwyczaj przyznawania tytułu Przyjaciela Szkoły
- działalność charytatywną uczniów, uwrażliwianie na potrzeby innych – uczenie empatii, wspomaganie zaprzyjaźnionych Domów Dziecka oraz Schroniska dla zwierząt
- stworzenie szkolnego centrum wolontariatu – współpraca ze stowarzyszeniem WIOSNA oraz MAM MARZENIE
- promocję wartości poprzez konkursy i programy wychowawcze
- przystąpienie do programu „Szkoła bez przemocy”
- bliski kontakt z wysoką kulturą i sztuką, która kształtuje człowieka wrażliwego na otaczający go świat
- zamierzam uruchomić procedurę nadania imienia szkole, mając na uwadze to, że poprzez nadanie imienia, szkoła zyska swoją indywidualność i tożsamość, wyróżniającą ją spośród innych szkół
- będę stwarzała warunki do rozwoju samorządności uczniów, chcę by samorząd uczniowski aktywnie uczestniczył w życiu szkoły, rozwijał działalność kulturalną, oświatową, sportową, zgodną z własnymi potrzebami.
Podejmowane działania będę monitorowane, poddawane ewaluacji i modyfikowane w oparciu o wyniki ewaluacji i diagnozę sytuacji wychowawczej oraz potrzeby uczniów. Zamierzam wzbogacać program działań wychowawczych o takie oddziaływania, aby szkoła była jeszcze bardziej przyjazna i bezpieczna dla ucznia. Będę dążyć do tego aby zadania zawarte w szkolnych programach były realizowane w coraz szerszym współdziałaniu z rodzicami oraz z uwzględnieniem ich opinii.
OPIEKA
Będę troszczyć się o rozwój uczniów, w atmosferze poszanowania zdrowia przy aktywnym udziale rodziców i opiekunów. Do najważniejszych zadań opiekuńczych szkoły zaliczam wspieranie rozwoju emocjonalnego i społecznego uczniów. Niezbędny jest życzliwy stosunek nauczycieli do uczniów i dobre rozumienie motywów ich postępowania, a także poznanie warunków życia swoich wychowanków. Nauczyciele – wychowawcy powinni na bieżąco rozpoznawać potrzeby w zakresie opieki nad uczniami, promować w działaniach szkoły zdrowy i bezpieczny styl życia oraz zachowania proekologiczne i prozdrowotne.
Jednym z najważniejszych moich zadań w tej kwestii będzie:
- uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie
- wzbogacenie edukacji prozdrowotnej i proekologicznej
- zamierzam podejmować działania mające na celu organizację uczniom czasu wolnego, będę organizować zajęcia sportowe i wyjazdy na basen, przyczyniające się do prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci.
- zapewnię pomoc uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej poprzez organizowanie dożywiania, zakupu podręczników i przyborów szkolnych.
- zamierzam kontynuować udział szkoły w programie ,,Szklanka mleka” realizowanym przy współpracy z Agencją Rynku Rolnego, finansowanym ze środków Unii Europejskiej i „Owoce w szkole”.
- zapewnię wsparcie psychologiczne i logopedyczne, będę aktualizować bazę danych uczniów potrzebujących opieki, monitorować samopoczucie dzieci.
Moje działania zmierzać będą do realizacji w szkole programów profilaktycznych, finansowanych i organizowanych m.in. w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
BEZPIECZEŃSTWO
Wiele uwagi poświęcę zapewnieniu bezpieczeństwa na terenie szkoły. Zadbam o to, by budynek i teren szkoły były zawsze bezpieczne dla przebywających w nim uczniów i nauczycieli a praca szkoły była organizowana zgodnie z przepisami prawa dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny, w tym zasadami higieny pracy umysłowej.
Dużą wagę będę przywiązywała do egzekwowania sumiennego wywiązywania się
z obowiązku zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa podczas zajęć szkolnych, przerw, wyjść i wyjazdów poza teren szkoły. Zapewnię dzieciom opiekę w świetlicy w godzinach zgodnych z oczekiwaniami rodziców. Będę systematycznie monitorować bezpieczeństwo uczniów w szkole i wdrażać działania zmierzające do jego poprawy.
Ze względu na przebywanie na boisku szkolnym w godzinach popołudniowych mieszkańców miejscowości, zachowujących się niewłaściwie, dewastujących mienie szkoły, stwarzających potencjalne zagrożenia bezpieczeństwa dla uczniów, chciałabym zainstalować dodatkowe kamery zewnętrzne pozwalające na lepszą ochronę terenu szkoły.
Będę dbała o to, aby w szkole panowała życzliwa atmosfera oparta na kulturze osobistej nauczycieli, uczniów i rodziców, wzajemnym szacunku, pomocy i współdziałaniu.
Będę kontynuowała i doskonaliła współpracę z instytucjami wspierającymi działalność opiekuńczo - wychowawczą szkoły, tj.: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Świątnikach Górnych, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Policją, pielęgniarką szkolną.
Myślę o wprowadzeniu programu wspomagającego rozwój emocjonalny oraz treningu zastępowania agresji TZA – ART, który jest warsztatem kształtującym zdolności asertywne, programem wielostronnej interwencji skierowanej na zmianę zachowania dzieci z problemami.
ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE
Zapewnię funkcjonowanie szkoły zgodnie z obowiązującym prawem. Zadbam, aby przepisy wewnątrzszkolne były systematycznie aktualizowane, zgodne z obowiązującym stanem prawnym. Będę upowszechniać prawo oświatowe i szkolne, umożliwiać dostęp do przepisów prawnych wszystkim zainteresowanym. Zamierzam szanować i ściśle respektować prawa wszystkich członków społeczności szkolnej, z jednoczesnym egzekwowaniem obowiązków i odpowiedzialność każdego z nich.
W organizacji pracy szkoły będę uwzględniać założenia polityki oświatowej państwa oraz organu prowadzącego szkołę. Realizować uchwały Rady Gminy i zarządzenia Burmistrza Gminy Świątniki Górne.
Będę sprawować skuteczny nadzór pedagogiczny zgodnie z zapisami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.
Zapewnię szkole kadrę pedagogiczną, której kompetencje i rozwój zawodowy umożliwią pełną realizację zadań dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych poprzez zatrudnianie nauczycieli posiadających pełne kwalifikacje, inspirowanie i wspomaganie rozwoju zawodowego nauczycieli, motywowanie nauczycieli do zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego, planowanie i prowadzenie wewnątrzszkolnego doskonalenia uwzględniającego potrzeby nauczycieli i szkoły, stworzenie warunków do podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli w formach dokształcania i doskonalenia zewnętrznego. Będę delegowała uprawnienia i odpowiedzialność za tworzenie życzliwej atmosfery pracy.
Kierując pracą szkoły będę dążyła do tego, aby szkoła stawała się coraz bardziej otwarta na kontakty ze środowiskiem lokalnym i realizowała jego oczekiwania na miarę swoich możliwości, by funkcjonowanie szkoły było pozytywnie postrzegane przez najbliższe jej otoczenie, a jej oddziaływanie zauważalne. Zamierzam kontynuować prowadzone dotychczas działania, tj. przygotowywanie spektakli teatralnych i prezentowanie ich w społeczności lokalnej, organizowanie kiermaszów bożonarodzeniowych i wielkanocnych, publikowanie artykułów o działaniach szkoły w Kurierze Świątnickim.
Do promocji działań szkoły planuję wykorzystywać stronę internetową. Będę drukowała ulotki promocyjno informacyjne o szkole. Planuję również podtrzymanie tradycji tworzenia prezentacji multimedialnych przez klasy IV pod moim nadzorem na zakończenie szkoły. Zamierzam zainicjować organizację pikniku szkolnego, imprezy promującej osiągnięcia szkoły i integrującej ją z najbliższym środowiskiem.
Zamierzam podejmować dalsze działania na rzecz modernizacji budynku i otoczenia szkoły. Budynek wymaga odnowienia izolacji termicznej. Moim marzeniem jest aby przy naszej szkole powstała hala sportowa.
Planuję przebudowę wjazdu do szkoły.
Planuję zagospodarowanie działki za szkołą, która będzie służyła do zabaw i rekreacji młodszych dzieci.
Będę wyposażać szkołę w pomoce dydaktyczne oraz nowoczesny sprzęt komputerowy i audiowizualny. Aktualnie tworzę kolejną klasę multimedialną wykorzystując sprzęt znajdujący się w szkole. Moim zamiarem jest zbudowanie bazy multimedialnej w każdej klasie.
Zadbam, o systematyczne wzbogacanie księgozbioru biblioteki szkolnej w nowości czytelniczo - medialne. Będę kontynuować prenumeratę czasopism dla dzieci i nauczycieli.
Będę efektywnie gospodarować budżetem szkoły oraz dbać o jej majątek. Zamierzam podejmować działania mające na celu poszukiwanie dodatkowych, pozabudżetowych środków finansowych, pozyskiwanie sponsorów i przeznaczenie pozyskanych środków na wyposażenie szkoły w nowoczesny sprzęt i pomoce dydaktyczne oraz pomoc socjalną dla dzieci.
Zapewnię sprawną obsługę administracyjną i gospodarczą szkoły. Będę wspierała pracowników administracji i obsługi w należytym wypełnianiu obowiązków, premiowała i nagradzała pracowników solidnych, zdyscyplinowanych i dyspozycyjnych.
Przedstawiona przeze mnie koncepcja funkcjonowania szkoły zawiera główne zamierzenia i kierunki pracy. Zamierzam kontynuować wszystkie dotychczasowe, pozytywne działania. Wdrażać nowe rozwiązania i konsekwentnie dążyć do rozwoju placówki. Chcę aby nasza szkoła była nowoczesna i przyjazna uczniom oraz otwarta na inicjatywy rodziców i kadry pedagogicznej.
Monika Nowak